مزایای برش لیزری

چندین نوع فرآیند برش در بازار وجود دارد و حتی چندین نوع فرآیند برش لیزری نیز وجود دارد. سر در آوردن از همه اطلاعات مختلفی که در اختیارتان قرار می‌گیرد و تصمیم‌گیری برای انتخاب بهترین فرآیند مناسب شما، کار دشواری خواهد بود.
برای آسان‌تر کردن این کار برای شما این پست را در مورد مزایای برش لیزری و مزایا و برتری‌هایی که هر کدام از انواع مختلف برش لیزری نسبت به یکدیگر دارند، نوشته‌ایم.

در مجموعه صنعتی فرالیزر کلیه خدمات برش لیزر بر روی انواع متریال و سایر خدمات همچون و غیره به روش مدرن با بهترین و به روزترین دستگاه‌های روز دنیا صورت می‌پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص برش لیزر یا ثبت سفارش در مجموعه صنعتی فرالیزرhttps://www.faralaser.com می‌توانید با شماره‌های  09371024746 – 09125208174 تماس حاصل فرمایید.

چرا نیاز به برش لیزری داریم؟

فرآیندهای ساخت و تولید در سر تا سر دنیا با سرعت بسیار بالایی در حال توسعه و نوآوری است و همانطور که نوآوری تکامل می‌یابد همه فرآیندها و افرادی که با آن‌ها درگیر هستند نیز تکامل می‌یابند.
در حالیکه اشکال مرسوم کار خود را به خوبی انجام می‌دادند اما نیاز به فرآیندهایی امن‌تر، کارآمدتر و قابل اعتمادتر احساس می‌شد که این امر با رشد ساخت و تولید نیز همراه بود.

برش لیزری راه‌حلی برای این نیازها بود که دارای سرعتی بیشتر، کارایی دقیق‌تر و طول عمر بیشتری بود. به همین دلیل است که محصولات بهتری تولید شده و سایزها و اجزاء غیر ضروری از بین رفت. این به معنای آن بود که این فرآیند به عنوان فرآیندی بنیادی در صنایع بسیاری مانند خودروسازی، هوافضا، الکترونیک، نیمه‌رساناها و پزشکی جا افتاده بود. در زیر مزایایی را که برش لیزری برای این صنایع در سر تا سر جهان فراهم کرده، آورده‌ایم.

مزایای برش لیزری چیست؟

برش لیزری فرآیندی غیرتماسی است

این یعنی اشعه لیزر استفاده شده در برش لیزری به صورت فیزیکی متریال را لمس نمی‌کند و به جای آن از طریق حرارت‌دهی عمل ذوب کردن را انجام می‌دهد. این کار باعث می‌شود تا امکان آسیب به متریال به حداقل رسیده و از هزینه‌های تعمیر و نگهداری قطعاتی که با سطح در تماس هستند اجتناب شود.

برش لیزری انرژی کم‌تری مصرف می‌کند

یکی از مهم‌ترین مزایای دستگاه برش لیزر همین مورد می‌باشد. در واقع امروزه تمامی صنایع سعی دارند تا علاوه بر بالا بردن دقت و میزان تولید، هزینه‌ها را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش دهند. دستگاه برش لیزری تنها ۱۰ کیلووات برق مصرف می‌کند. این در حالی است که دیگر فرآیندهای برش گاهی حتی بیشتر از ۵۰ کیلووات برق مصرف می‌کنند.

برش لیزری روشی امن‌تر است

با نیاز به افزایش تولید نیاز به افزایش امنیت نیز بیشتر می‌شود. برش لیزری نسبت به دیگر فرآیندها امن‌تر است زیرا اشعه در یک لایت‌باکس قرار دارد.
برش لیزری را می‌توان برای بسیاری از متریال‌ها مورد استفاده قرار داد. متریال‌هایی مانند: فلز ، الماس، پلاستیک، چوب، شیشه و … برش لیزری هیچ مشکلی با ایجاد سایزها و ضخامت های مختلف و اشکال پیچیده ندارد.

همانطور که صنایع مختلف به دنبال بالا بردن بازده می‌باشند، تلاش برای به‌کارگیری روش‌های ایمن و بی‌خطر نیز روز به روز افزایش می‌یابد. برش لیزر یکی از ایمن‌ترین روش‌ها [ مقاله : انواع روش برش فلزات ] در برش فلزات و غیرفلزات می‌باشد.

برش لیزری به طور باورنکردنی دقیق و بی نقص عمل می‌کند

در واقع این خصوصیت یکی از مهم‌ترین مزیت‌های دستگاه برش لیزر به شمار می‌آید. به همین دلیل می‌توان برش‌هایی دقیق انجام داد که دارای پرداخت‌هایی هموار هستند. این موضوع کمک کرده تا محصولات، اجزاء و دستگاه‌ها بسیار کوچک‌تر شده و میزان اتلاف متریال را بسیار کاهش داده است.
با استفاده از این تکنولوژی می‌توان قطعات را با بالاترین میزان دقت برش زد. این توانایی موجب به حداقل رسیدن ضایعات هنگام برش شده و کوچک‌ترین قطعات هم دقیق و صاف می‌باشند.

برش لیزری برای فرآیند‌های دیگر نیز مفید است

گرچه عمده استفاده از برش لیزری در فرآیندهای ساخت و تولید است اما این تنها محدوده‌ای نیست که می‌توان از برش لیزری در آن استفاده کرد. در بخش پزشکی از آن برای برش بافت انسان استفاده می‌شود و در فرآیند‌هایی مانند لیزر کردن چشم‌ها از آن استفاده می‌شود.

همچنین کاربردهای دیگری نیز دارد، مانند کابردهای هنری. حتی یک هنرمند برای برش غذا و ایجاد طرح‌های جالب از این فرآیند استفاده کرده است.

از یک لیزر می‌توان برای کاربردهای متفاوت استفاده کرد

همانطور که می‌توان از برش لیزری برای فرآیندهای مختلف استفاده کرد، همچنین می‌توان از یک لیزر برای چند کاربرد مختلف نیز استفاده نمود. تحت کنترل بودن خروجی حرارت اشعه، شدت و مدت آن این امکان را فراهم می‌کند تا بتوان برش‌هایی مختلف را بر روی متریال‌های مختلفی انجام داد.

علاوه بر این می‌توان از یک برش لیزری برای بسیاری از فرآیندهای لیزری مشابه مانند حکاکی لیزری، نشانه‌گذاری لیزری و حفاری لیزری استفاده نمود.

می‌توان از برش لیزری برای لیزر کردن چشم‌ها (جراحی لیزری) استفاده نمود.

فرایند برش لیزر بدون برقراری تماس مستقیم انجام می‌پذیرد.

در هنگام برش و یا حک بر روی مواد، پرتو لیزر با آن تماسی برقرار نمی‌کند بلکه، ازطریق گرما و آب کردن نقطه مورد نظر آن را برش داده که در این صورت، کمترین میزان آسیب‌  به محصول وارد شده و کنترل کامل بر برش سطوح مختلف وجود دارد.

برش لیزر بر روی انواع مواد قابل اجرا است.

دستگاه برش لیزر توانایی برش موادی از جنس  الماس، پلاستیک، چوب، شیشه و سایر متریال فلزی مانند آهن ، آلومینیوم ، فولاد ، استیل و … را دارد. این دستگاه به راحتی مواد مختلف را به شکل و اندازه‌های متنوع برش می‌زند.

برش لیزر در تمام صنایع قابل استفاده می‌باشد.

با وجود اینکه عمده استفاده دستگاه برش لیزر در ساخت و ساز می‌باشد، در صنایع مختلف می‌توان از آن بهره برد. از این تکنولوژی به طور گسترده در صنایع پزشکی و برای برش بافت‌های انسانی یا عمل جراحی مهمی مانند جراحی چشم نیز استفاده می‌شود.

باید توجه داشته باشید که فقط یک نوع یا یک تکنیک در فرآیند برش لیزری وجود ندارد و تفاوت‌های بسیار مهمی میان همه آن‌ها وجود دارد.